ATCC 1986 - Första året för Fabriksteamet i Australien


Stort tack till följande för hjälp med bilder:

Chequered Flag Australia
Brett Jurmann
Autopics Australia (Autopics.com.au)
Mick Oliver

 
ATCC 1986 Förare & Team
 
Mark Petch Mechanial Seals (Chassi #240A 405)
   
     
Australian Volvo Dealer Team (Chassi #240A 405)
 
     
Australian Volvo Dealer Team (Chassi #603)
 
     

ATCC 1986 - Resultatlista (Topp 5 visas)
 
Omgång 1 - Amaroo Park - 2 Mars

1 - Robbie Francevic (Mark Petch
Mechanial Seals Volvo 240T #10)
2 - Jim Richards (BMW 635CSi)
3 - Tony Longhurst (BMW 323i)
4 - Dick Johnson (Ford Mustang)
5 - Peter Brock (Holden Commodore)


Bilder från tävling:
 
Mark Petch Mechanial Seals #10    
   
(Foto: Brett Jurmann)    

 

Omgång 2 - Symmons Plains - 9 Mars

1 - Robbie Francevic (Mark Petch
Mechanial Seals Volvo 240T #10)
2 - George Fury (Nissan Skyline)
3 - John Harvey (Holden Commodore)
4 - Graeme Crosby (Holden Commodore)
5 - Dick Johnson (Ford Mustang)


Bilder från tävling:

 
Mark Petch Mechanial Seals #10    
   
(Foto: Autopics.com.au)    

 

Omgång 3 - Sandow Park - 13 April

1 - George Fury (Nissan Skyline)
2 - Robbie Francevic (
Australian Volvo Dealer Team Volvo 240T #10)
3 - Neal Lowe (Holden Commodore)
4 - Colin Bond (Alfa Romeo GTV6)
5 - Peter McLeod (Holden Commodore)

 
Omgång 4 - Adeladie - 27 April

1 - Robbie Francevic (
Australian Volvo Dealer Team Volvo 240T #10)
2 - Graeme Crosby (Holden Commodore)
3 - Charlie O'Brien (BMW 635CSi)
4 - John Bowe (
Australian Volvo Dealer Team Volvo 240T #4)
5 - John Harvey (Holden Commodore)

 
Omgång 5 - Wanneroo - 4 Maj

1 - George Fury (Nissan Skyline)
2 - Glenn Seton (Nissan Skyline)
3 - Robbie Francevic (
Australian Volvo Dealer Team Volvo 240T #10)
4 - Jim Richards (BMW 635CSi)
5 - Dick Johnson (Ford Mustang)

(Gick ej i mål - John Bowe (
Australian Volvo Dealer Team Volvo 240T #4)


Bilder från tävling:
 
Australian Volvo Dealer Team #10 Australian Volvo Dealer Team #4  
 
(Foto: Mick Oliver) (Foto: Mick Oliver)  

 

Omgånd 6 - Surfers Paradise - 18 Maj

1 - Peter Brock (Holden Commodore)
2 - Robbie Francevic (
Australian Volvo Dealer Team Volvo 240T #10)
3 - Jim Richards (BMW 635CSi)
4 - George Fury (Nissan Skyline)
5 - Charlie O'Brien (BMW 635CSi)

(9 - John Bowe (
Australian Volvo Dealer Team Volvo 240T #4)

 
Omgång 7 - Calder - 1 Juni

1 - George Fury (Nissan Skyline)
2 - Glenn Seton (Nissan Skyline)
3 - John Bowe (
Australian Volvo Dealer Team Volvo 240T #4)
4 - Graeme Crosby (Holden Commodore)
5 - Peter Brock (Holden Commodore)

(Gick ej i mål - Robbie Francevic (
Australian Volvo Dealer Team Volvo 240T #10)

 
Omgång 8 - Lakeside - 15 Juni

1 - George Fury (Nissan Skyline)
2 - Gary Scott (Nissan Skyline)
3 - Peter Brock (Holden Commodore)
4 - Robbie Francevic (
Australian Volvo Dealer Team Volvo 240T #4)
5 - Jim Richards (BMW 635CSi)

(Startade ej i denna tävling - John Bowe (
Australian Volvo Dealer Team Volvo 240T #10)

 
Omgång 9 - Winton - 29 Juni

1 - Gary Scott (Nissan Skyline) Diskvalificerad
2 - Jim Richards (BMW 635CSi)
3 - George Fury (Nissan Skyline)
4 - Robbie Francevic (
Australian Volvo Dealer Team Volvo 240T #10)
5 -
John Bowe (
Australian Volvo Dealer Team Volvo 240T #4)


Bilder från tävling:
 
Australian Volvo Dealer Team #10    
   
(Foto: -)    

 

Omgång 10 - Oran Park - 14 Juli

1 - George Fury (Nissan Skyline)
2 - Peter Brock (Holden Commodore)
3 - John Bowe (
Australian Volvo Dealer Team Volvo 240T #44)
4 - Graeme Bailey (Holden Commodore)
5 - Jim Richards (BMW 635CSi)

(6 - Robbie Francevic (
Australian Volvo Dealer Team Volvo 240T #10)


Bilder från tävling:
 
Australian Volvo Dealer Team #10 Australian Volvo Dealer Team #44  
 
(Foto: Chequered Flag) (Foto: Chequered Flag)