Svenska Mästerskapen i Grupp-A 1989 - Resultat

(Tips! Klicka på bil för att läsa mer, alla bilar ej tillgängliga dock)


 
   
Team >

Steffanssons Automotive
(Sörreds MK)

(Chassi #240A 405)
Anders Lindberg Volvo 240 Turbo
Team >

Thenander Motorsport
(Borlänge MK)

(Chassi #?)
Bengt Thenander Volvo 240 Turbo
Team >

Kinds MK

(Chassi #?)
Sven G Josefsson Volvo 240 Turbo
Team >

Göteborgs MF

(Chassi #AL8601)
Hans Berglund Volvo 240 Turbo
Team >

P&B Racing
(SSK Stockholm)

(Chassi #AVDT 8601)
Peter Pettersson Volvo 240 Turbo
Team >

SSK Stockhom

(Chassi #?)
Bill Berggren Volvo 240 Turbo
Team >

SSK Stockholm


(Chassi #?)
Tom Jansson Volvo 240 Turbo
Team >

Team Polar
(MK Nord Jämten)

(Chassi #?)
Bengt Emilsson Volvo 240 Turbo
Team >

Salong Waljé Racing
(SMK Sundsvall)

(Chassi #?)
Joakim Waljé Volvo 240 Turbo
Team >

Helsingfors UA
(Finland)

(Chassi #603)
Robert Koistinen Volvo 240 Turbo
Team >

BMK Uddevalla

(Chassi #?)
Molle Robertsson Volvo 240 Turbo
Team >

ASK
(Danmark)

(Chassi #?)
Gert Rasumussen Volvo 240 Turbo
Team >

SMK Sundsvall

(Chassi #?)
Per Sikström Volvo 240 Turbo
 

Resultat från Grupp-A 1989

1. Mantorp 7/5
2. Knutstorp 28/5
3. Anderstorp 11/6
4. Falkenberg 9/7
5. Kinnekulle 30/7
6. Knutstorp 6/8
7. Knutstorp 10/9
8. Kinnekulle 17/9
 
Plac, Namn, bil   1 2 3 4 5 6 7 8 Poäng
1  Per-Gunnar Andersson, Falkenbergs MK, BMW M3 15 20 15 20 20 - - 15 105
2 Anders Lindberg, Sörreds MK, Volvo 240T - 15 10 - 15 15 20 20 95
3 Lennart Bohlin, Järfälla MK, BMW M3 10 - 4 12 12 20 15 8 81
4 Ulf Granberg, Anderstorp RC, Sierra Cosworth 20 - 12 15 - - 12 10 69
5 Thomas Lindström, Norrköpings MK, Maserati 1 12 6 - 8 12 - 12 51
6 Bertil Engström, Sthlms SVK, Sierra Cosworth - 10 8 10 10 - 6 6 50
7 Stig Blomqvist, SMK Örebro, Sierra Cosworth 12 - 20 - - - 8 - 40
8 Bengt Thenander, Borlänge MK, Volvo 240T 6 8 3 6 - 8 4 4 39
9 Nettan Lindgren-Jansson, Botkyrka/RAC, BMW M3 8 - - - 4 10 10 3 35
10 Sven-G Jofesson, Kinds MK, Volvo 240T 4 6 - - 1 3 3 2 19
11 Hans Berglund, Göteborgs MF, Volvo 240T - - - 8 3 4 - 1 16
12 Peter Pettersson, Nora MK, Volvo 240T 3 - - 4 2 - 2 - 11
13 Bill Berggren, Sthlms SVK, Volvo 240T 2 - 1 - 6 2 - - 11
14 Tom Jansson, Sthlms SVK, Volvo 240T - 4 - 3 - - - - 7
15 Kaj Bornebush, Hyllinge MS, Sierra Cosworth   - - - - 6 - - 6
16 Bengt Emilsson, MK Nordjämten, Volvo 240T - 3 - 2 - - 1 - 6
17 Joachim Waljé, SMK Sundsvall, Volvo 240T - 2 - - - - - - 2
18 Robert Kostinen, Helsingfors UA, Volvo 240T - - 2 - - - - - 2
19 Molle Robertsson, BMK Uddevalla, Volvo 240T - - - 1 - - - - 1
20 Gert Rasmussen, ASK, Volvo 240T - - - - - 1 - - 1
21 Per Sikström, SMK Sundsvall, Volvo 240T - 1 - - - - - - 1