| Ägare: – |
| Byggd av: Söderqvist Racing Sport (SRS) |
| Ombyggnation (inklusive karossbyte) 2011-2013: Sportpromotion |
| Byggår: 1988 |
| Chassi no#: 245287 |
| Status: – |
1988

(bild från Hans-Åke Söderqvist)
1991

(bild från okänd källa)
Tekniska bilder 1988


(bilder från Hans-Åke Söderqvist)
Bakgrund
Detta ska vara en av de allra sista Grupp-A Volvobilarna att någonsin att bli byggd (förmodligen), då utav Söderqvist Racing Sport (SRS) 1988 från ett chassi från en gatregistrerad bil. SRS-bilen (som jag väljer att refererar till bilen som) byggdes för att tävlas av Ingvar Carlsson (✞) i de Svenska Mästerskapen i Grupp-A 1988, där han slutar som 7:a totalt när säsongen var slut.
Vidare under själva säsongen så hyrs SRS-bilen av Christer Simonsen (Team CMS Sweden) i en tävling, på Knutstorp i Special Saloon klassen där Simonsen slutade på en 12:e placering totalt. SRS-bilen hyrs ut igen, då till ett finskt team med förarna Jorma Saarikivi, Jarmo Lähteenmäki och Kauko Gustafsson (Team Aarre Auto OY) för Midnattssols-tävlingen Kemora 500 i Finland, de slutade på en 6:e placering totalt.
I April 1989 så hyrs SRS-bilen ut igen, för att tävlas med i ett långlopp på Knutstorp, av ett 50/50 svenskt/danskt team – Jørgen Poulsen (✞), Gert M. Rasumssen (✞), Bertil ”Bebben” Engström och Hasse Svensson. Tävlingen fick dock avbrytas då Svensson dessvärre kraschade SRS-bilen in i en däckvall (något som Söderqvist Racing Sport fick åtgärda).


(SRS-bilen i långloppet på Knutstorp 1989)
Cirka 3 ½ månad senare så hyrs bilen ut till ett belgiskt team för Spa 24-timmar i Belgien, och här är olyckan framme igen för SRS-bilen… Belgarna totalkvaddar bilen så pass illa att hela bakpartiet (mer eller mindre) inte längre existerade och att fronten demolerats väldigt illa och SRS-bilen blev helt obrukbar! Dock så skall SRS lyckats att fått någorlunda ordning på karossen igen, efter större ingrepp, där man bytte delar av frontpartiet, trösklar och hela bakpartiet (skärmar, golv och mellanplåt för lyktor och så vidare) och taket (med A-, B- & C-stolpar). Sedan fick SRS-bilen sättas i en riktbänk för att bli rak i karossen igen, vilket var ett jättejobb!


(SRS-bilen på Spa 1989 – Före och efter kraschen. Notera tak och bakskärm samt diverse plåt som kapats bort från SRS-bilen)
Runt 1991 så köper Greger Petersson (Sportpromotion) den sista Grupp-A bilen som Söderqvist Racing Sport byggde (1988), då och då under årens gång så ställer Petersson ut bilen/visar upp under olika evenemang på Falkenberg fast Petersson tävlar aldrig med SRS-bilen under denna period.

(Den före detta SRS-bilen i Greger Peterssons ägo innan karossbyte tog plats, följde denna LÄNK för att läsa mer om fortsättningen för bilen!)
Text och research av Björn Ohlson©, www.240grupp-A.se©
Tävlingskalender
Fattas det tävlingar så kan detta bero på att bilen antingen inte deltog eller så finns det ej data att tillgodose med. * markerar sista tävlingen för säsongen, enskilda tävlingar markeras ej. ✞ markerar att personen ej längre finns i livet.

År: 1988-89
Ägare: Söderqvist Racing Sport-SRS ![]()
Serier: Svenska-, Nordiska- & Europeiska Mästerskapen i Grupp-A, Nordiska Mästerskapen i Special Saloon, Kemora 500, ASK 6-timmars långdistans löp
Utseende/Livery:
Förare:
![]() Ingvar Karlsson ✞ |
![]() Christer Simonsen |
![]() Jorma Saarikivi |
![]() Jarmo Lähteenmäki |
![]() Kauko Gustafsson |
![]() Jørgen Poulsen ✞ |
![]() Gert M. Rasumssen ✞ |
![]() Bertil ”Bebben” Engström |
![]() Hasse Svensson |
![]() Freddy Slaus |
![]() Leif Nyvall |
![]() Patrick Schreus |












